Wiele osób myśli, że pliki z dronów takich, jak DJI Mavic Air 2 czy DJI Mavic Mini 2 są same w sobie bardzo dobrej jakości i można z nich wykrzesać co tylko sobie zamarzymy. Sprawdziliśmy to dla Was!

Niestety, nie jest tak, jak się większości osób wydaje, że kamera i oprogramowanie drona zrobi za nas całą robotę. Dla porównania pokaże Wam parę przykładów zdjęć zrobionych w RAW-ach i JPG-ach. Wykorzystam do tego zdjęcia zrobione przez Szczepana z kanału Gadżet4U, a porównanie tych dwóch dronów możecie także obejrzeć w filmie:

Przejdźmy zatem do porównania samych plików z tych dwóch dronów…

DJI Mavic Air 2 – porównanie zdjęć RAW i JPG

Surowe RAW-y wyciągnięte z karty tego drona nie zawierają aż tyle informacji, co pliki z aparatów cyfrowych. Nie ma się tutaj co oszukiwać, że wyciągniemy z tych plików najciemniejsze miejsca czy doprowadzimy do ładu przepalenia w jasnościach. Faktem jest, że jednak RAW zawiera nieco więcej informacji niż przekonwertowany przez oprogramowanie drona plik JPG.

Plik RAW / ISO 100 | 1/100s | f/2.8

Plik JPG / ISO 100 | 1/100s | f/2.8

Wprawdzie surowy plik RAW jest ciemniejszy niż JPG, ale zawiera zdecydowanie więcej informacji, które możemy wykorzystać przy obróbce. Jak widać, oprogramowanie drona już na dzień dobry w plikach JPG wyciąga krzywą w jasnościach i to, co zauważyłem – robi efekt „wypchanej kulki” na środku zdjęcia, co mnie osobiście dosyć mocno drażni.

Sprawdźmy jak przekłada się to na krzywą:

 

RAW

 

JPG

 

Jak nie trudno zauważyć, pliki JPG są wyciągane w jasnościach – według mnie tylko po to, aby drony były też kupowane przez przeciętnego konsumenta, który i tak będzie robił zdjęcia w plikach JPG i to mu w zupełności jemu wystarczy. Inaczej jednak sprawa ma się przy robieniu zdjęć ślubnych czy komercyjnych, gdzie liczy się jednak jakość i dbałość o szczegóły.

Jak to się ma przy wstępnej obróbce plików? Tutaj wygrywają pliki RAW ze względu na dużo większą ilość danych. Warto zaznaczyć, że do obydwu plików był zastosowany ten sam preset.

 

Plik RAW / obróbka w Capture One 20

 

Plik JPG / obróbka w Capture One 20

 

Jeszcze jedno porównanie RAW i JPG z DJI Mavic Air 2

 

Plik RAW / surowy

Plik JPG / surowy

 

Plik RAW / preset

Plik JPG / preset

 

Jak nie trudno zauważyć, z plików RAW możemy wyciągnąć więcej informacji, szczególnie jeżeli chodzi o skrajności. Przy zastosowaniu tego samego presetu z RAW-a niebo bardzo ładnie zaświeciło i mamy większą głębię, natomiast przy pliku JPG po zastosowaniu tego samego presetu (wyrównany jedynie WB), moim zdaniem spłaszczyło się wszystko, a na niebie mamy jeden wielki przepalony rozbłysk słońca. Dla ciekawskich EXIF w tych plikach wygląda tak: ISO 100 | 1/500s | f/2.8.


DJI Mavic Mini 2 – porównanie zdjęć RAW i JPG

Przejdźmy do drugiego drona, a mianowicie DJI Mavic Mini 2, którego pliki RAW według mnie są bardzo porównywalne do plików Mavicu Air 2. Dlaczego? Poniżej, dla porównania to samo ujęcie z wiatrakami i na dzień dobry… otrzymujemy takie same informacje w krzywej, jak w zdjęciu z DJI Air 2, a zdjęcie wygląda niemal identycznie! Zaskoczeni?

 

Plik RAW / ISO 100 | 1/100s | f/2.8

 

Plik JPG / ISO 100 | 1/100s | f/2.8

 

Nadal mamy efekt „wypychanej kulki” na środku zdjęcia w plikach JPG – DJI chyba już standardowo ujęło to w oprogramowaniu dronów. Skoro nie widać różnicy to… sprawdźmy zatem inne zdjęcie. Nie mamy do porównania zachodu, ale mamy za to panoramę w większym stopniu dobrze oświetloną przez słońce i tutaj zaczyna się robić ciekawie. Dlaczego? Według mnie, w tych ujęciach lepiej wypadły pliki JPG. Tak wiem, dziwnie to brzmi, ale spójrzcie na zdjęcia:

 

Plik RAW / ISO 100 | 1/320s | f/2.8 – surowy

Plik JPG – surowy

 

Plik RAW / ISO 100 | 1/320s | f/2.8 – preset

Plik JPG – preset (wyrównany jedynie WB)

 

Warto także zaznaczyć to, że DJI Mavic Air2 oferuje nam kamerę o ogniskowej 5mm, gdzie DJI Mavic Mini 2 – 4mm.

 

Podsumowując…

Jest to moje subiektywne spojrzenie i porównanie tych dwóch dronów oraz plików z nich – każdy może mieć oczywiście odmienne zdanie. Nie mniej jednak, posiadając DJI Mavic Mini pierwszej generacji, wychodzę z założenia, że dla moich potrzeb jest on wystarczający i nie widzę sensu zmiany chociażby na Mini 2, który zapisuje zdjęcia w RAW-ach.

Dla porównania moje przykładowe zdjęcia z DJI Mavic Mini 1: